fbpx

Navident – nawigacja dynamiczna /ClaroNav – Kanada/

Jednym z kluczowych czynników , decydujących o powodzeniu leczenia implantologicznego, zarówno pod kątem funkcji jak i estetyki, jest wprowadzenie implantu jak najwierniej w stosunku do wykonanego wcześniej projektu.

Projekt taki, czyli zaplanowanie przyszłej korony lub mostu i następnie  ustalenie pozycji implantu, wykonuje się na podstawie badania pacjenta oraz stożkowej tomografii komputerowej.

Dzięki użyciu specjalnego programu możliwe jest wirtualne przygotowanie przyszłej korony i „założenie” implantu. Dzięki użyciu specjalnego programu w technice CAD/CAM (komputerowo wspomagane planowanie i komputerowo wspomagane produkowanie /korony, mostu), możliwe jest wirtualne „wykonanie” zabiegu, czyli sprawdzenie możliwości operacyjnych danego przypadku.

Po takim postępowaniu należy przełożyć to „na życie”, czyli do pacjenta.

Do tego celu służą, mniej lub bardziej precyzyjne, szablony. Wymaga to jednak czasu, doświadczenia zarówno lekarza jak i technika, a także zwiększa koszty (najczęściej wymagane jest dodatkowe oprzyrządowanie).

W naszym Centrum posługujemy się  inną,  najbardziej nowoczesną i najbardziej precyzyjną metodą – nawigacją dynamiczną NAVIDENT.

System ten jest bardzo podobny do systemów używanych w neurochirurgii, gdzie lekarz operator przeprowadza zabieg patrząc na ekran, na którym widzi bardzo dokładnie okolicę, w której się porusza.

Aby przeprowadzić zabieg w technice nawigacji dynamicznej, trzeba wprowadzić do programu Navident badanie stożkowej tomografii komputerowej. Następnie planujemy odbudowę protetyczną – wirtualnie „zakłądamy” korony, o wielkości odpowiedniej do danego pacjenta. Na tej podstawie, oraz na podstawie warunków anatomicznych pacjenta ustalamy pozycję, wielkość i ilość implantów.

Kiedy mamy już wszystko zaplanowane – przystępujemy do zabiegu.

U pacjenta zostają umieszczone specjalne czujniki, które zintegrowane są z kamerą stereo w urządzeniu Navident oraz z czujnikiem w kątnicy, czyli urządzeniu, w którym umocowane jest wiertło. I tak jak w neurochirurgii, tu również lekarz, chcąc precyzyjnie założyć implant, patrzy na ekran komputera, na którym widoczne jest aktualnie używane wiertło oraz miejsce, w które będzie założony implant. Widać cały proces, począwszy do użycia pierwszego wiertła, tzw. pilotującego, aż do zakończenia wprowadzania implantu. Zabieg taki przeprowadzany jest z dokładnością do dziesiątych części milimetra.

W przypadkach odpowiednich warunków anatomicznych założenie implantu odbywa się bez nacinania tkanek, co właściwie wyklucza obrzęk pooperacyjny i  zwiększa komfort pacjenta.

Zabiegi z zastosowaniem nawigacji dynamicznej Navident wymagają od lekarza doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Jednocześnie zapewniają najbardziej precyzyjne i przewidywalne postępowanie lecznicze.

 

Al. Sikorskiego 9A lok. 1
02-758 Warszawa
poniedziałek-piątek: od 8.30 do 20.30
sobota: od 9.00 do 14:00
niedziela: nieczynne

Projekt i wykonanie: Inforpol.net