Pytanie 51.

Jest to pogląd dość mocno rozpowszechniony, że kiedy jest gorąco, to nie należy zakładać implantów, z powodu możliwości występowania „silnego opuchnięcia”.

Jeśli pacjentka na drugi dzień po zabiegu pójdzie na plażę i w pełnym słońcu będzie chciała przyciemnić swoją karnację, wtedy rzeczywiście może dojść do nawet znacznego obrzmienia tkanek okolicy operowanej. Jeśli jednak są  spełniane wszelkie zalecenia pozabiegowe, przebieg procesu gojenia jest taki sam w lecie jak i w zimie.

Aby zminimalizować „efekty uboczne”, należy przestrzegać kilku zasad.

Bezpośrednio po zabiegu implantacji, szczególnie z zastosowaniem regeneracji tkanek, przeszczepów, stosowania biomateriałów – należy schłodzić okolicę operowaną. Schłodzić, a nie „zamrozić”.

Zakładanie bardzo zimnych okładów powoduje znaczne ograniczenie przepływu krwi i chłonki przez okolice operowaną, a po usunięciu opatrunku następuje gwałtowny powrót krążenia, co z kolei może objawiać się silnym obrzękiem tkanek. Dlatego tak istotne jest chłodzenie.

W naszym Centrum posiadamy do tego celu urządzenie pod nazwą HILOTHERM. Bezpośrednio po zabiegu pacjent ma zakładaną specjalną maskę, w której przez system kanalików przepływa woda o temperaturze 16 stopni. Temperatura ta jest stale utrzymywana przez komputer zainstalowany w urządzeniu. Po takim seansie, trwającym ( w zależności od rozległości zabiegu) od 20 do 40 min, efekt w postaci obrzmienia tkanek jest zdecydowanie mniejszy.

W domu pacjent powinien przykładać także okłady chłodne. Służą do tego celu specjalne opatrunki (tzw. cold pack), która można kupić w aptece. Można także przykładać lód w kostkach, włożony do plastikowej torebki. Jednak w obu przypadkach takie opatrunki należy przykładać przez ściereczkę, aby okład był chłodny, a nie zimny.
Przez pierwsze 3 doby należy spać w głową ułożona wyżej, nie na płasko.

Pokarmy – w dniu po zabiegu zaleca się dietę płynną i półpłynną, letnią bądź chłodną. Wskazane są lody. Dieta półpłynna i miękka powinna być utrzymana przez pierwsze dni, do czasu zdjęcia szwów.
Przez tydzień po zabiegu należy unikać silnego nasłonecznienia. Spacery tak, plaża nie.
To tylko 5 zaleceń. Kiedy jednak będziemy się do nich stosowali – możemy mieć zakładane implanty o każdej porze roku.

Fot. Stosowane w CSI DR KRZYSZTOF AWIŁŁO urządzenie HILOTHERM zmniejsza pozabiegowe obrzmienie tkanek.

Al. Sikorskiego 9A lok. 1
02-758 Warszawa
poniedziałek-piątek: od 8.30 do 20.30
sobota: od 9.00 do 14:00
niedziela: nieczynne

Projekt i wykonanie: Inforpol.net