Ubytki kości wokół implantów, spowodowane najczęściej stanami zapalnymi, są jednymi z najtrudniejszych do leczenia. Nie ma jednej skutecznej metody ratowania implantów w przypadku wystąpienia zapalenia okołowszczepowego (tzw. periimplantitis). Zdarzają sie sytuacje, kiedy brak kości wokół implantu jest tak duży, że nadaje się on (implant) tylko do usunięcia. Kiedy jednak jeszcze utrzymuje się stabilizacja implantu, wtedy można podjąć próbę leczenia. Pierwszy etap to odpowiednia diagnostyka i próba znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. Bardzo często powodem występowania stanów zapalnych przy implantach jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o czystość naszych zębów. Codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie, używanie nitki dentystycznej, znacznie poprawią higienę.
Również profesjonalne zabiegi higienizacyjne są pierwszym etapem leczenia. W tym celu wykorzystuje się m.in. urządzenie do głębokiego czyszczenia powierzchni implantów (Perioclean)oraz tzw. dezynfekcjęfotoaktywną
Kolejny etap to zabioeg chirurgiczny, z użyciem materiałów przeszczepowych, wypełnienie ubytku kości, zabezpieczenie. Bardzo często w takich przypadkach zdejmuje się używane dotychczas uzupełnienie protetyczne, aż do czasu całkowitego wygojenia.
Należy jednak pamiętać, że zabiegi leczenia zapaleń okołowszczepowych to postępowanie zawsze indywidualne, do którego nie można zastosować jednakowego schematu.
Stan przed wypełnieniem ubytku kości:
Stan po wypełnieniu ubytku kości: