fbpx

Pytanie 20.

Prawidłowe zaplanowanie odbudowy zębów na bazie implantów wymaga odpowiedniej diagnostyki. Pamiętajmy, że popularny Pantomogram jest zdjęciem płaskim, natomiast zarówno kość jak i implant to struktury przestrzenne. Na pantomogramie nie można ocenić grubości tkanki kostnej, nie można zaplanować odpowiedniej wielkości implantu. Nie można wreszcie dokładnie ustalić przebiegu struktur anatomicznych bardzo ważnych podczas implantacji – zatoki szczękowej i nerwu zębodołowego dolnego.

Dlatego też zgodnie z decyzją Europejskiego Towarzystwa Osseointeracji (EAO) badanie za pomocą tomografii komputerowej (badanie CT) jest obecnie jedynym, na podstawie którego można w prawidłowy sposób zaplanować leczenie implantologiczne. W przypadku zastosowania tzw. stożkowej tomografii komputerowej ilość promieniowania jest podobna jak przy wykonywaniu konwencjonalnego badania pantomograficznego. Dzięki zaplanowaniu leczenia implantologicznego za pomocą tomografii komputerowej minimalizuje się ryzyko wystąpienia powikłań, samo leczenie staje się bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne.

Dlatego też badanie CT stało się standardem diagnostycznym koniecznym przed zabiegiem implantacji. Lekarz otrzymując badanie CT może dowolnie obracać obraz szczęk widząc wszystkie struktury w trójwymiarze (obraz 3D). Dzięki temu widzi znacznie więcej co może uchronić pacjenta przed przykrymi niespodziankami podczas zabiegu.

Poniżej przedstawiamy przykład Pantomogramu oraz zaledwie kilka zrzutów ekranu z badania CT.

Pantomogram – brak możliwości prawidłowego zaplanowania miejsc implantacji.

Zaplanowanie miejsc implantacji oraz wybór implantów o odpowiedniej wielkości na podstawie badania tomografii komputerowej stożkowej.

Al. Sikorskiego 9A lok. 1
02-758 Warszawa
poniedziałek-piątek: od 8.30 do 20.30
sobota: od 9.00 do 14:00
niedziela: nieczynne

Projekt i wykonanie: Inforpol.net