Dzięki zastosowaniu implantów Zimmer Trabecular, tzw. implantów beleczkowych, posiadających unikalną budowę, można skrócić proces założenia korony na implancie z 6 miesięcy do 6 tygodni. Już po 4 tygodniach od założenia można rozpocząć odbudowę protetyczną, czyli pobrać wycisk pod koronę lub most. W przypadku odpowiednich warunków kostnych można założyć koronę tymczasową bezpośrednio po założeniu implantu
Założenie korony na implancie już po 6 tygodniach jest możliwe dzięki połączeniu tytanowego korpusu (jak w implantach tradycyjnych)z tantalowym cylindrem znajdującym się w środkowej części implantu. Cylinder zbudowany jest z siateczki podobnej do struktury kości, dzięki czemu już po 2 dniach od założenia implantu komórki kostne wnikają pomiędzy beleczki, stabilizując implant. Zjawisko to nosi nazwę osseoinkorporacji.
Na filmie został przedstawiony schemat opisanego powyżej procesu
Jeśli u pacjenta w miejscu implantacji jest kość o odpowiedniej twardości – można założyć koronę tymczasową bezpośrednio po założeniu implantu. Decyzja co do możliwości założenia implantu beleczkowego odbywa się podczas konsultacji, na podstawie m.in. trójwymiarowego badania radiologicznego (tomografia stożkowa).
W naszym Centrum jako pierwsi w Polsce wdrożyliśmy leczenie z zastosowaniem implantów Zimmer Trabecular.
Na koszt implantu w naszym Centrum składają się:
1. Ocena stanu tkanki kostnej i, w zależności od warunków, zaplanowanie odpowiedniej wielkości implantu. W przypadkach zbyt małej ilości tkanki kostnej – zaplanowanie rodzaju regeneracji, wybór odpowiedniego materiału.
2. Zabieg implantacji, czyli chirurgiczne wprowadzenie implantu w kość, oraz wszystkie czynności z tym związane, czyli znieczulenie oraz zaszycie rany po zabiegu.
3. Wizyta kontrolna, na której będą zdjęte szwy oraz zostanie zaplanowane dalsze postępowanie. Planowanie to uzależnione jest od warunków , jakie napotka lekarz podczas zabiegu. I tak w przypadkach dobrej ilościowo oraz jakościowo tkanki kostnej, odbudowa protetyczna, czyli założenie korony lub mostu może odbyć się już po 3-4 tygodniach. Jednak kiedy te warunki są gorsze /np. bardzo miękka kość lub konieczność przeprowadzenia zabiegów regeneracji/, czas gojenia może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.
4. Zabieg odsłonięcia implantów, założenie śruby gojącej, a co się z tym wiążę – także znieczulenie i dość często konieczność zaszycia tkanek. W czasie odsłonięcia pobierany jest także wycisk pod tzw. Indywidualna łyżkę wyciskową.
.