Od czasu do czasu na portalach internetowych pojawiają się informacje o nierzetelnym informowaniu Pacjentów przez lekarzy stomatologów oraz „krzywym, byle jakim” zakładaniu implantów
1. Pacjent ma prawo wiedzieć przed wizytą, jaki będzie jej koszt. Dentysta przystępując do leczenia musi mieć tak postawioną wcześniej diagnozę, żeby nie być zaskoczonym nieprzewidzianą sytuacją. Jeśli np. stwierdza głęboki ubytek w zębie i podejrzewa ewentualne leczenie kanałowe – musi powiedzieć o tym pacjentowi.
Lekarz ma również obowiązek przedstawić pacjentowi „problem zębowy” przed leczeniem. Może to wykonać za pomocą zdjęcia rtg a także obrazowania za pomocą kamery zewnątrzustnej. Metody te służą także do przedstawienia sytuacji po zakończonym leczeniu. Wtedy pacjent będzie wiedział, za co faktycznie zapłacił.
2. Implanty – to temat bardzo rozległy. Jednak należy znać kilka podstawowych informacji. Na pojęcie „założenie implantu” składa się kilkanaście czynności, które muszą być wykonane przed zabiegiem.
Po pierwsze – dokładna diagnostyka rtg. Obecnie standardem staje się badanie za pomocą tzw. tomografii stożkowej /CBCT, tomografia wolumetryczna lub objętościowa/. Badanie o minimalnej emisji promieniowania, natomiast maksymalnej ilości informacji potrzebnych do sprawnego, prawidłowego przeprowadzenia zabiegu.
Kolejna czynność to zaplanowanie odbudowy protetycznej /korony, mostu/, jeszcze przed założeniem implantu. Informacje te można następnie nanieść na badanie tomografii komputerowej i zaplanować założenie implantu w optymalnej pozycji. W tym momencie wybieramy także odpowiedni rodzaj i rozmiar implantu. Te wszystkie informacje przesyłane są do laboratorium protetycznego, które wykonuje specjalny szablon, który przenosi zaplanowaną pozycję implantu do jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu sam zabieg implantacji jest czynnością bardzo przewidywalną, pozwalającą uzyskać najlepsze wyniki, zarówno pod kątem funkcji jak i estetyki.
Dlatego przed przystąpieniem do leczenia:
– poproś dentystę o przedstawienie poszczególnych etapów;
– zapytaj się o koszty;
– zapytaj się, czy planując uzupełnienia zębów za pomocą implantów wykonano diagnostykę komputerową i czy zaplanowano wstępnie odbudowę protetyczną, oraz czy wiadomo, jakie implanty i w których miejscach będą założone.
Pamiętajmy, że Pacjent jest partnerem lekarza i muszą oni razem podejmować decyzje. Tylko wtedy leczenie będzie skuteczne i satysfakcjonujące, kiedy oczekiwania pacjenta i możliwości terapeutyczne zastosowane przez lekarza będą ze sobą współgrały.