Pytanie 44.

Często pacjenci pytają się, jakie korony na implantach są lepsze – cementowane czy przykręcane ?

Część lekarzy preferuje korony przykręcane, część – cementowane. Jak zwykle – szkoła „falenicka” i szkoła „otwocka”.  A poważnie mówiąc – każda z tych metod ma swoje wady i zalety.
Korony przykręcane – ich zaletą jest możliwość odkręcenia, w przypadku wystąpienia problemu
/np. odpryśnięcie porcelany/. I taka naprawdę jest to jedyny plus takiej pracy. Czasami korony przykręcane wykonuje się także, kiedy może wystąpić problem z jej zacementowaniem /korona krótka z powodu małej odległości do zęba przeciwstawnego/. W przypadkach koron przykręcanych ich zdjęcie wiąże się w 99% przypadków ze zdjęciem również łącznika, czyli elementu łączącego implant z koroną.

Poza tym, w koronach przykręcanych zawsze istnieje otwór , przez który są one mocowane do implantu. Otwór ten zamyka się różnymi materiałami /cementy tymczasowe, kompozyty/, jednak nigdy nie jest to porcelana.

W przypadku koron cementowanych łącznik  jest zakładany tylko jeden raz, bez konieczności jego zdejmowania. Jest to o tyle ważne, że np. w metodzie którą preferujemy w naszym Centrum ( a taka jest też obecnie tendencja na świecie), łączniki zakłada się jak najszybciej po odsłonięciu implantu. Dzięki temu minimalizujemy możliwość powstawania stanów zapalnych wokół implantów (tzw. profilaktyka zapaleń okołowszczepowych). A w przypadku wystąpienia problemów z odbudową protetyczną – lepiej wykonać nową koronę, a łącznik pozostawić na swoim miejscu.

Al. Sikorskiego 9A lok. 1
02-758 Warszawa
poniedziałek-piątek: od 8.30 do 20.30
sobota: od 9.00 do 14:00
niedziela: nieczynne

Projekt i wykonanie: Inforpol.net