Pytanie 27.

„Przestawienie nerwu w zuchwie”, czyli fachowo transpozycję nerwu zębodołowego dolnego wykonuje się bardzo rzadko. W części bocznej  dolnej  szczęki dość często występuje brak odpowiedniej ilości kości, aby można było założyć implant.  W takich wypadkach należy dążyć przede wszystkim do uzyskania prawidłowego poziomu kości, czyli przeprowadzić zabieg regeneracji.

Wtedy odtwarzane są prawidłowe warunki anatomiczne, a korona , czyli odbudowany ząb, ma prawidłowy kształt i wielkość.Istnieją również takie sytuacje, kiedy cała kośc żuchwy jest bardzo niska, Dotyczy to głównie bezzębia. Wtedy wystarczy założyć implanty przed ujściami nerwów /np. w systemie All-on-4/ i wykonać protezo-most, przykręcany na stałe. Sytuacje, kiedy jest wysoko położony nerw, przy prawidłowej wielkości kości, są bardzo rzadkie /ok. 1-2 % przypadków/.

Wtedy, po wykonaniu bardzo dokładnej diagnostyki – tomografii komputerowej  i ocenie położenia kanału nerwu, wykonuje się zabieg. Polega on na  wycięciu fragmentu kości na poziomie nerwu, wyjęciu go z kanału kostnego, a po założeniu implantu – ponownym umieszczeniu w kanale kostnym, jednak już w nieco innej pozycji /w jego poprzednim miejscu znajduje się implant/.

Należy wiedzieć, że po takim zabiegu może wystąpić brak czucia w okolicy wargi dolnej po stronie operowanej, utrzymujący się nawet do kilku miesięcy.Zabiegi transpozycji nerwu mogą  być wykonywane tylko przez bardzo doświadczonych chirurgów, dysponujących odpowiednią wiedzą oraz specjalistycznym instrumentarium

Al. Sikorskiego 9A lok. 1
02-758 Warszawa
poniedziałek-piątek: od 8.30 do 20.30
sobota: od 9.00 do 14:00
niedziela: nieczynne

Projekt i wykonanie: Inforpol.net